Yageo NKN500FR-73-0R2
NKN500FR-73-0R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R2
Brief Description
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R2.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R2
QUANTITY
NKN500FR-73-0R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R2
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R2
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-0R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R2 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R2
CONN HEADER ZH TOP 7POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf