Yageo NKN500FR-73-0R22
NKN500FR-73-0R22 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R22
Brief Description
RES 0.22 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R22.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R22
QUANTITY
NKN500FR-73-0R22 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R22
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R22
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R22
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R22 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R22 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R22
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSCEIVER CAN FT LO PWR 14SOIC datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FINEADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
YEL 2 POS PLASTIC LIGHT datasheet.pdf