Yageo NKN500FR-73-0R43
NKN500FR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R43.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R43
QUANTITY
NKN500FR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R43
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R43
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
GDT 600V 15% 5KA datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL20TSSOP datasheet.pdf
CONN 40POS 2.54MM HEADER VERT datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf