Yageo NKN500FR-73-0R82
NKN500FR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R82
Brief Description
RES 0.82 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R82.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R82
QUANTITY
NKN500FR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R82
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R82
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R82
PGS SHEET 90X115MM W/POLYESTER datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK 8POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf