Yageo NKN500FR-73-18R
NKN500FR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-18R.pdf
Availability of NKN500FR-73-18R
QUANTITY
NKN500FR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-18R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-18R
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-18R Details Description
Related parts for NKN500FR-73-18R
CONN HEADER 13POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf