Yageo NKN500FR-73-7R5
NKN500FR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-7R5.pdf
Availability of NKN500FR-73-7R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-7R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-7R5
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-7R5 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-7R5
CAP ALUM 1UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 257POS 50K 20QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBG datasheet.pdf