Yageo NKN500JR-91-1R3
NKN500JR-91-1R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-1R3
Brief Description
RES 1.3 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-1R3.pdf
Availability of NKN500JR-91-1R3
QUANTITY
NKN500JR-91-1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-1R3
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-1R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-1R3
Related LinksNKN500J, NKN500JR-91-1R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-1R3 Details Description
Related parts for NKN500JR-91-1R3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/ORANGE/GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 167VC SOD57 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .375 datasheet.pdf
820UF 200V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf