Yageo NKN500JR-91-2R3
NKN500JR-91-2R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-2R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.3 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-2R3.pdf
Availability of NKN500JR-91-2R3
QUANTITY
NKN500JR-91-2R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-2R3
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-2R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.3
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-2R3
Related LinksNKN500J, NKN500JR-91-2R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-2R3 Details Description
Related parts for NKN500JR-91-2R3
IC OTP 4MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 24-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf