Yageo NKN500JR-91-2R7
NKN500JR-91-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-2R7
Brief Description
RES 2.7 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-2R7.pdf
Availability of NKN500JR-91-2R7
QUANTITY
NKN500JR-91-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-2R7
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-2R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-2R7
Related LinksNKN500J, NKN500JR-91-2R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-2R7 Details Description
Related parts for NKN500JR-91-2R7
FIXED IND 15UH 2.97A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A TO-247 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 58.6KSPS 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 6XDFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ACF 1.5MM X 50M 0.059"X 165' datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 20C BRD 300V datasheet.pdf