Yageo NKN5WSFR-73-0R18
NKN5WSFR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R18.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R18
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R18
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R18 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R18
IC DGTL POT DUAL 1K 14-TSSOP datasheet.pdf
INSULATING FILM datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 8BIT 8CH 16-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 950MA 162 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABL PIN SLD CUP datasheet.pdf