Yageo NKN5WSFR-73-0R27
NKN5WSFR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R27.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R27
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R27
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA DO35 datasheet.pdf
IC TEMP SNSR PROG 5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 99.834 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8QFN datasheet.pdf