Yageo NKN5WSFR-73-0R51
NKN5WSFR-73-0R51 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R51
Brief Description
RES 0.51 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R51.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R51
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R51 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R51
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R51
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R51
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R51 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R51 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R51
IC CLK BUFFER 2:9 28PLCC datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf