Yageo NKN5WSFR-73-0R56
NKN5WSFR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R56.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R56
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R56
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R56
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R56
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
ADAPTOR 16SOIC 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 454MA 900 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf