Yageo NKN5WSFR-73-0R68
NKN5WSFR-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R68.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R68
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R68
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R68
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R68 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R68
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLUG 50A 3P4W 125/250V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRAY/RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=96 LABELS datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW B-SQ MELF datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf