Yageo NKN5WSFR-73-0R91
NKN5WSFR-73-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R91
Brief Description
RES 0.91 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R91.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R91
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R91
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R91
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R91
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R91 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R91
VARISTOR 387V 400A 3225 datasheet.pdf
RACK WALL MOUNT RELAY 42" X 19" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HAND TOOL & DIE CRIMP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
4MM PLUG DIY SOLDER GREEN datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf