Yageo NKN5WSFR-73-15R
NKN5WSFR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-15R.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-15R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-15R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-15R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-15R
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-15R Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-15R
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 38KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN ADAPT FME PLUG TO FME PLUG datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf