Yageo NKN5WSFR-73-16R
NKN5WSFR-73-16R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-16R
Brief Description
RES 16 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-16R.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-16R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-16R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-16R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-16R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-16R
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-16R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-16R Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-16R
IC CONFIG DEVICE 1.6MBIT 32TQFP datasheet.pdf
DIODE PIN SW LOW INDUCT SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 90K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 68POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf