Yageo NKN5WSFR-73-5R6
NKN5WSFR-73-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-5R6.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-5R6
QUANTITY
NKN5WSFR-73-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-5R6
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-5R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-5R6
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-5R6 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-5R6
RES 24 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 267MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM SMAJ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf