Yageo NKN5WSJR-73-0R27
NKN5WSJR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-0R27.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-0R27
QUANTITY
NKN5WSJR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-0R27
Related LinksNKN5WSJR, NKN5WSJR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-0R27
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ANT HPOL SECTOR 12DBI 2.4G N FEM datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.56V 500MW SOD80 datasheet.pdf