Yageo NKN5WSJR-73-0R47
NKN5WSJR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-0R47.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-0R47
QUANTITY
NKN5WSJR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-0R47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-0R47
Related LinksNKN5WSJR, NKN5WSJR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-0R47 Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-0R47
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
TRANSF TUBE GUITAR AMP POWER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.6A 60 MOHM TH datasheet.pdf
MOD IGBT SLLIMM NANO 26-NDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OFF-DELAY WITH RESET IP65 8-PIN datasheet.pdf
10 MHz, 20 V/レs, G = 1, 10, 100, 1000 iCMOS Programmable Gain Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf