Yageo NKN7WSFR-73-0R1
NKN7WSFR-73-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R1.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R1
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R1
Related LinksNKN7WSF, NKN7WSFR-73-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R1 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R1
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf