Yageo NKN7WSFR-73-18R
NKN7WSFR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-18R.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-18R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-18R
Related LinksNKN7WSF, NKN7WSFR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-18R Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-18R
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 16-PQFN datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A WHITE datasheet.pdf
RES 81.92K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf