Yageo NKN7WSJR-91-16R
NKN7WSJR-91-16R picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-16R
Brief Description
RES 16 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-16R.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-16R
QUANTITY
NKN7WSJR-91-16R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-16R
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-16R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-16R
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-16R Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-16R Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-16R
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BIT AUGER QUICK CHANGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
32 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P TH PLUG WC datasheet.pdf
220UF 400V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf