Bourns Inc. 3006Y-1-103ZLF
3006Y-1-103ZLF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-103ZLF
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-103ZLF.pdf
Availability of 3006Y-1-103ZLF
QUANTITY
3006Y-1-103ZLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-103ZLF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-103ZLF
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-103ZLF
Related Links3006Y-1, 3006Y-1-103ZLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-103ZLF Details Description
Related parts for 3006Y-1-103ZLF
OSCILLOSCOPE USB 200KHZ datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC VERT 24POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/GRY 1000' datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 12W datasheet.pdf