Vishay/Dale RLR07C5232FSB14
RLR07C5232FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5232FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5232FSB14.pdf
Availability of RLR07C5232FSB14
QUANTITY
RLR07C5232FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5232FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5232FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5232FSB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5232FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5232FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C5232FSB14
TRANS PNP 32V 0.5A 3-SMT datasheet.pdf
GDT 145V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
GRAPH DISP 240X64 WHT/GRY LW VLT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf