Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30CTQ060-1PBF
VS-30CTQ060-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30CTQ060-1PBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO262
Datasheet Download
VS-30CTQ060-1PBF.pdf
Availability of VS-30CTQ060-1PBF
QUANTITY
VS-30CTQ060-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30CTQ060-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-30CTQ060-1PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package50
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30CTQ060-1PBF
Related LinksVS-30CTQ, VS-30CTQ060-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30CTQ060-1PBF Details Description
Related parts for VS-30CTQ060-1PBF
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049L/X 12" datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040V/H2730TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LP SUP CIRCUITS MANUAL RESET datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf