TDK Corporation C0603C0G1E4R7B030BG
C0603C0G1E4R7B030BG picture photo
Mfg. Part Number
C0603C0G1E4R7B030BG
Brief Description
CAP CER 4.7PF 25V C0G 0201
Datasheet Download
C0603C0G1E4R7B030BG.pdf
Availability of C0603C0G1E4R7B030BG
QUANTITY
C0603C0G1E4R7B030BG Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C0G1E4R7B030BG
Internal Part NumberEIS-C0603C0G1E4R7B030BG
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series High Q Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC0603C0G1E Series 19/Feb/2015
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C0G1E4R7B030BG
Related LinksC0603C0G1, C0603C0G1E4R7B030BG Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603C0G1E4R7B030BG Details Description
Related parts for C0603C0G1E4R7B030BG
RES 3.65M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf