TDK Corporation NL453232T-1R8J-PF
NL453232T-1R8J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL453232T-1R8J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 390MA 650 MOHM
Datasheet Download
NL453232T-1R8J-PF.pdf
Availability of NL453232T-1R8J-PF
QUANTITY
NL453232T-1R8J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL453232T-1R8J-PF
Internal Part NumberEIS-NL453232T-1R8J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL453232T-1R8J-PF
Related LinksNL453232, NL453232T-1R8J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL453232T-1R8J-PF Details Description
Related parts for NL453232T-1R8J-PF
CAP CER 220PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK MULT FRACT-N W/LCO 10MSOP datasheet.pdf
TAPE POLYESTER CLEAR 1"X72YD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf