TDK Corporation NL565050T-272J-PF
NL565050T-272J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL565050T-272J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 45MA 55 OHM SMD
Datasheet Download
NL565050T-272J-PF.pdf
Availability of NL565050T-272J-PF
QUANTITY
NL565050T-272J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL565050T-272J-PF
Internal Part NumberEIS-NL565050T-272J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNL(C)565050T Coil Product 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±5%
Current Rating45mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL565050T-272J-PF
Related LinksNL565050, NL565050T-272J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL565050T-272J-PF Details Description
Related parts for NL565050T-272J-PF
CONN FFC HEADER 18POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 80MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
20 MHz to 500 MHz IF Gain Blocks IC datasheet.pdf