Panasonic Electric Works NL6EBX-DC48V-1
NL6EBX-DC48V-1 picture photo
Mfg. Part Number
NL6EBX-DC48V-1
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48V
Datasheet Download
NL6EBX-DC48V-1.pdf
Availability of NL6EBX-DC48V-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NL6EBX-DC48V-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NL6EBX-DC48V-1
Internal Part NumberEIS-NL6EBX-DC48V-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power720 mW
Coil Resistance5 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL6EBX-DC48V-1
Related LinksNL6EBX-, NL6EBX-DC48V-1 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NL6EBX-DC48V-1 Details Description
Related parts for NL6EBX-DC48V-1
ANTENNA 2.4GHZ DIPOLE 2DBI 1PC datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CNTRL 20-PWRSOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 27.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
915MHZ ISM HINGED ANT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LFQFP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TSRP REDUCER, 1.75" TO 1.25" datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 275MW SOT323 datasheet.pdf