TDK Corporation NLC453232T-1R0K-PF
NLC453232T-1R0K-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLC453232T-1R0K-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.05A 110 MOHM SMD
Datasheet Download
NLC453232T-1R0K-PF.pdf
Availability of NLC453232T-1R0K-PF
QUANTITY
NLC453232T-1R0K-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLC453232T-1R0K-PF
Internal Part NumberEIS-NLC453232T-1R0K-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating1.05A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLC453232T-1R0K-PF
Related LinksNLC453232, NLC453232T-1R0K-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLC453232T-1R0K-PF Details Description
Related parts for NLC453232T-1R0K-PF
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 27PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS TRIPLE 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.9A 37.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
BUSS FUSEHOLDER WATERPROO datasheet.pdf
FUSE 32A 690V DIN 00 GR datasheet.pdf