TDK Corporation NLCV25T-2R2M-EF
NLCV25T-2R2M-EF picture photo
Mfg. Part Number
NLCV25T-2R2M-EF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 390MA 650 MOHM
Datasheet Download
NLCV25T-2R2M-EF.pdf
Availability of NLCV25T-2R2M-EF
QUANTITY
NLCV25T-2R2M-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLCV25T-2R2M-EF
Internal Part NumberEIS-NLCV25T-2R2M-EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLCV-EF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLCV25T-2R2M-EF
Related LinksNLCV25T, NLCV25T-2R2M-EF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLCV25T-2R2M-EF Details Description
Related parts for NLCV25T-2R2M-EF
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LOCATOR TO USE WITH AMT23004DA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.0A SOT23 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
JACKPOST ASSY 6PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf