Artesyn Embedded Technologies NLP110-9617
NLP110-9617 picture photo
Mfg. Part Number
NLP110-9617
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 80W
Datasheet Download
NLP110-9617.pdf
Availability of NLP110-9617
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NLP110-9617 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP110-9617
Internal Part NumberEIS-NLP110-9617
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.00" W x 1.26" H (165.1mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP110-9617
Related LinksNLP11, NLP110-9617 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP110-9617 Details Description
Related parts for NLP110-9617
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CROSSBAR 10POS BLK FOR G2RV datasheet.pdf
8307T103 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 100C S 20" YEL JACKS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.7A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.2A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf