Artesyn Embedded Technologies NLP110-9693
NLP110-9693 picture photo
Mfg. Part Number
NLP110-9693
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 3.3V 12V 80W
Datasheet Download
NLP110-9693.pdf
Availability of NLP110-9693
QUANTITY
NLP110-9693 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP110-9693
Internal Part NumberEIS-NLP110-9693
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 13A, 650mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.00" W x 1.26" H (165.1mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP110-9693
Related LinksNLP11, NLP110-9693 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP110-9693 Details Description
Related parts for NLP110-9693
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL VIO 1.00 X 1.50" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf