| Internal Part Number | EIS-1785/50TOSF | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Flat Ribbon Cables | |
| Series | 1785 | |
| Cable Type | Flat Twisted Pair, Flat Jacket | |
| Number of Conductors | 50 (25 Pair Twisted) | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 100' (30.5m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 36 AWG | |
| Shielding | Shielded | |
| Jacket Color | Black | |
| Ribbon Thickness | 0.120" (3.05mm) | |
| Ribbon Width | 2.630" (66.80mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 150V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |