Artesyn Embedded Technologies NLP110-9924
NLP110-9924 picture photo
Mfg. Part Number
NLP110-9924
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Datasheet Download
NLP110-9924.pdf
Availability of NLP110-9924
QUANTITY
NLP110-9924 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP110-9924
Internal Part NumberEIS-NLP110-9924
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.2A
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.00" W x 1.26" H (165.1mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP110-9924
Related LinksNLP11, NLP110-9924 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP110-9924 Details Description
Related parts for NLP110-9924
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 30W datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
LIFTER HINGE datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 11A datasheet.pdf