Artesyn Embedded Technologies NLP110-9993
NLP110-9993 picture photo
Mfg. Part Number
NLP110-9993
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 3.3V 12V 80W
Datasheet Download
NLP110-9993.pdf
Availability of NLP110-9993
QUANTITY
NLP110-9993 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP110-9993
Internal Part NumberEIS-NLP110-9993
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A, 13A, 650mA
Power (Watts)80W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.00" W x 1.26" H (165.1mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP110-9993
Related LinksNLP11, NLP110-9993 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP110-9993 Details Description
Related parts for NLP110-9993
REPLACEMENT PART FOR CRIMP DIE datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" WHT JACKS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
38 KHZ THRU-HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf