Artesyn Embedded Technologies NLP65-7624G
NLP65-7624G picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-7624G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Datasheet Download
NLP65-7624G.pdf
Availability of NLP65-7624G
QUANTITY
NLP65-7624G Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-7624G
Internal Part NumberEIS-NLP65-7624G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-7624G
Related LinksNLP65, NLP65-7624G Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-7624G Details Description
Related parts for NLP65-7624G
PHOTODIODE BLUE PVC 68.7MM SQ datasheet.pdf
112 METRAL 4RX4M RA REC STB datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 20A QC 125V datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 61.44K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf