Artesyn Embedded Technologies NLP65-9612
NLP65-9612 picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-9612
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Datasheet Download
NLP65-9612.pdf
Availability of NLP65-9612
QUANTITY
NLP65-9612 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-9612
Internal Part NumberEIS-NLP65-9612
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-9612
Related LinksNLP65, NLP65-9612 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-9612 Details Description
Related parts for NLP65-9612
CONN HEADER 15POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOD 4 HSG datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf