Artesyn Embedded Technologies NLP65-9620
NLP65-9620 picture photo
Mfg. Part Number
NLP65-9620
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W
Datasheet Download
NLP65-9620.pdf
Availability of NLP65-9620
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NLP65-9620 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLP65-9620
Internal Part NumberEIS-NLP65-9620
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesNLP65
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 2A
Power (Watts)65W (75W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency72%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLP65-9620
Related LinksNLP65, NLP65-9620 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
NLP65-9620 Details Description
Related parts for NLP65-9620
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
ANTENNA YAGI 418MHZ 5-ELEMENT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL BUFF 14-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:2 SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" T/H TIN datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
8CH MIL SNAP-CONN OUTPUT NPN datasheet.pdf
RES SMD 121OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf