ITT Cannon, LLC NLS-1-BN-S120-M40S-SC
NLS-1-BN-S120-M40S-SC picture photo
Mfg. Part Number
NLS-1-BN-S120-M40S-SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS
Datasheet Download
NLS-1-BN-S120-M40S-SC.pdf
Availability of NLS-1-BN-S120-M40S-SC
QUANTITY
NLS-1-BN-S120-M40S-SC Order Process
Ship out your order
Specifications of NLS-1-BN-S120-M40S-SC
Internal Part NumberEIS-NLS-1-BN-S120-M40S-SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesPowerlock
PackagingBulk
Connector TypeLine Source - Female Housing, Male Contact
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSet Screw
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
FeaturesSliding Collar
Contact Finish Thickness-
Current Rating400A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLS-1-BN-S120-M40S-SC
Related LinksNLS-1-BN-S, NLS-1-BN-S120-M40S-SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLS-1-BN-S120-M40S-SC Details Description
Related parts for NLS-1-BN-S120-M40S-SC
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 1"X 60YD WHT datasheet.pdf
IC LIN FAIL-SAFE 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf