ITT Cannon, LLC NLS-2-R-C95-M40S
NLS-2-R-C95-M40S picture photo
Mfg. Part Number
NLS-2-R-C95-M40S
Brief Description
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS
Datasheet Download
NLS-2-R-C95-M40S.pdf
Availability of NLS-2-R-C95-M40S
QUANTITY
NLS-2-R-C95-M40S Order Process
Ship out your order
Specifications of NLS-2-R-C95-M40S
Internal Part NumberEIS-NLS-2-R-C95-M40S
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating660A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLS-2-R-C95-M40S
Related LinksNLS-2-R-, NLS-2-R-C95-M40S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLS-2-R-C95-M40S Details Description
Related parts for NLS-2-R-C95-M40S
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
9POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf
250UF 16V 9.525X20.625 85C AXI datasheet.pdf