TDK Corporation NLV25T-056J-EFD
NLV25T-056J-EFD picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-056J-EFD
Brief Description
FIXED IND 56NH 340MA 600 MOHM
Datasheet Download
NLV25T-056J-EFD.pdf
Availability of NLV25T-056J-EFD
QUANTITY
NLV25T-056J-EFD Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-056J-EFD
Internal Part NumberEIS-NLV25T-056J-EFD
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NLV-EFD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-056J-EFD
Related LinksNLV25T-, NLV25T-056J-EFD Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-056J-EFD Details Description
Related parts for NLV25T-056J-EFD
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
CONN DIP 60POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 2.5V +-25PPM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CM-S2 SWITCH & ACT 3M CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf
IC Z-BUFFER LOW POWER 48MLF datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf