TDK Corporation NLV25T-560J-EFD
NLV25T-560J-EFD picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-560J-EFD
Brief Description
FIXED IND 56UH 75MA 12.1 OHM SMD
Datasheet Download
NLV25T-560J-EFD.pdf
Availability of NLV25T-560J-EFD
QUANTITY
NLV25T-560J-EFD Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-560J-EFD
Internal Part NumberEIS-NLV25T-560J-EFD
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NLV-EFD
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-560J-EFD
Related LinksNLV25T-, NLV25T-560J-EFD Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-560J-EFD Details Description
Related parts for NLV25T-560J-EFD
RES 47K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PROBE TEMP "K" 4' INSULATED LEAD datasheet.pdf
IC ADC DIFF I/REF 20BIT 16-SSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 24-WQFN (4x5) datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf