TDK Corporation NLV25T-5R6J-PF
NLV25T-5R6J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-5R6J-PF
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM
Datasheet Download
NLV25T-5R6J-PF.pdf
Availability of NLV25T-5R6J-PF
QUANTITY
NLV25T-5R6J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-5R6J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV25T-5R6J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-5R6J-PF
Related LinksNLV25T-, NLV25T-5R6J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-5R6J-PF Details Description
Related parts for NLV25T-5R6J-PF
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 100V datasheet.pdf
FIBER OPTIC EYE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf