TDK Corporation NLV25T-R56J-EFD
NLV25T-R56J-EFD picture photo
Mfg. Part Number
NLV25T-R56J-EFD
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM
Datasheet Download
NLV25T-R56J-EFD.pdf
Availability of NLV25T-R56J-EFD
QUANTITY
NLV25T-R56J-EFD Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV25T-R56J-EFD
Internal Part NumberEIS-NLV25T-R56J-EFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NLV-EFD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating325mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant325MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV25T-R56J-EFD
Related LinksNLV25T-, NLV25T-R56J-EFD Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV25T-R56J-EFD Details Description
Related parts for NLV25T-R56J-EFD
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 14POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8CH W/ON-CHIP PLL 48LQFP datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN CIC TOP 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf