TDK Corporation NLV32T-560J-PF
NLV32T-560J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLV32T-560J-PF
Brief Description
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
NLV32T-560J-PF.pdf
Availability of NLV32T-560J-PF
QUANTITY
NLV32T-560J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV32T-560J-PF
Internal Part NumberEIS-NLV32T-560J-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesNLV-PF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV32T-560J-PF
Related LinksNLV32T-, NLV32T-560J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLV32T-560J-PF Details Description
Related parts for NLV32T-560J-PF
BIT HEX 0.7MM 1.1" datasheet.pdf
TRPL BANA JACK MT BASE 10PC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 16POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf