ON Semiconductor NLV74HC132ADG
NLV74HC132ADG picture photo
Mfg. Part Number
NLV74HC132ADG
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 2INPUT 14SOIC
Datasheet Download
NLV74HC132ADG.pdf
Availability of NLV74HC132ADG
QUANTITY
NLV74HC132ADG Order Process
Ship out your order
Specifications of NLV74HC132ADG
Internal Part NumberEIS-NLV74HC132ADG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
SeriesAutomotive, AEC-Q100, 74HC
PackagingTube
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low-
Logic Level - High-
Max Propagation Delay @ V, Max CL32ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLV74HC132ADG
Related LinksNLV74H, NLV74HC132ADG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NLV74HC132ADG Details Description
Related parts for NLV74HC132ADG
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 51POS 0.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf