Cornell Dubilier Electronics NLW150-25
NLW150-25 picture photo
Mfg. Part Number
NLW150-25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 25V AXIAL
Datasheet Download
NLW150-25.pdf
Availability of NLW150-25
QUANTITY
NLW150-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW150-25
Internal Part NumberEIS-NLW150-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW150-25
Related LinksNLW1, NLW150-25 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW150-25 Details Description
Related parts for NLW150-25
IDC CABLE-AKN64A/ AE64G / AKN64A datasheet.pdf
LED 5MM 5V 4-WIDE GREEN PC MNT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 60A PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 920MA 280 MOHM datasheet.pdf