Cornell Dubilier Electronics NLW20-100
NLW20-100 picture photo
Mfg. Part Number
NLW20-100
Brief Description
CAP ALUM 20UF 100V AXIAL
Datasheet Download
NLW20-100.pdf
Availability of NLW20-100
QUANTITY
NLW20-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW20-100
Internal Part NumberEIS-NLW20-100
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current122mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW20-100
Related LinksNLW2, NLW20-100 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW20-100 Details Description
Related parts for NLW20-100
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY 0-60VDC 0-2A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 5A datasheet.pdf